Bu Boruların En İyi Çalıştığı Yer (ve Paslanmaz Neden Çoğunlukla Kazanır)
Elektrikli kazanlar, HRSG'ler, petrokimyasal ısıtıcılar ve kompakt ısı eşanjörlerinin tümü ASTM A213/SA213 dikişsiz borulara güvenmektedir. Klorür-içeren yoğuşma, sık ıslak-kuru döngüler veya sıkı temizlik talepleri söz konusu olduğunda,östenitik paslanmaz kaliteler (TP serisi)Üstün genel korozyon ve oyuklanma direnci, daha pürüzsüz iç yüzey ve daha kolay temizlik sayesinde krom-moly ferritik kalitelerden daha iyi performans gösterme eğilimindedir. Yüksek-sıcaklık, katı kayma marjları ile kuru hizmet hala geçerliliğini koruyorT-notları-özellikle kızdırıcı ve yeniden ısıtıcı sıraları için devrede.
Tipik kullanım durumları:
Paslanmaz (TP304/304H, TP316L/316H, TP321/321H, TP347/347H): ısı eşanjörleri, kondansatör demetleri, besleme-su ısıtıcıları, aşındırıcı veya döngüsel-ıslak servis.
Alaşımlı ferritik (T9, T11, T22, T91): Uzun-vadeli sürünme mukavemetinin hakim olduğu daha sıcak kızdırıcı/tekrar ısıtıcı bölümleri ve başlıkları.
Paslanmaz mı Krom mu?-Moly: Pratik Bir Yol
Kararı çerçevelemenin basit bir yolu harita oluşturmaktırortam + sıcaklık + yaşam hedefidereceli bir aileye.
Tablo 1 – Hızlı seçim ipuçları
|
Servis işareti |
Paslanmaz TP ailesi (tipik) |
Ferritik T ailesi (tipik) |
|
Klorürler / ıslak-kuru döngüler / temizlik |
TP316L/316H; Düşük klorür varsa TP304/304H |
Tercih edilmez |
|
Yüksek sıcaklıkta hassasiyet kontrolü |
TP321/321H (Ti-stabilize edilmiş); TP347/347H |
- |
|
En yüksek sürünme marjı (kuru, çok sıcak gaz) |
Seçilmiş durumlarda TP347H/321H |
T91 > T22 > T11 ≈ T9 |
|
Deniz suyu hizmetinde en düşük çukurlaşma riski |
TP316L (Mo-rulman) |
- |
|
Orta düzeyde sıcak hizmette{0}maliyet verimliliği |
TP304/304H |
T11/T22 (korozyon hafif olduğunda) |
Proje özellikleri her zaman geçerli olur; tablo erken tarama için bir kısayoldur.
Bir Bakışta Paslanmaz Kaliteler (TP Serisi)
Tablo 2 – A213 kapsamındaki yaygın paslanmaz boru seçenekleri
|
Seviye |
Temel kimyanın öne çıkanları |
Ne konuda iyi? |
Tipik uygulamalar |
|
TP304 / 304H |
~18Cr-8Ni (H=yüksek sıcaklık karbon aralığı) |
Geniş fayda; temiz yüzeyler; iyi üretilebilirlik |
Yoğuşturucu/ısı-eşanjörü paketleri, ısıtıcılar |
|
TP316L / 316H |
~%2–3 Mo ekler; L=düşük C; H=yüksek-sıcaklık |
304/304H'ye kıyasla daha iyi çukurlaşma/çatlak direnci |
Deniz suyu-bitişik soğutma, klorür ortamı |
|
TP321 / 321H |
Ti{0}}stabilize edildi |
Yüksek sıcaklıkta hassasiyet kontrolü |
Kızdırıcı bobinler, yüksek-sıcaklık eşanjörleri |
|
TP347 / 347H |
Nb-stabilize edildi |
321'e benzer; daha güçlü stabilizasyon penceresi |
Termal çevrimli fırın/kazan bataryalarıH-sınıfları, yükseltilmiş-sıcaklık gücünü hedefler; L-sınıfları, sulu hizmette kaynaklanabilirliği ve hassaslaşmaya karşı direnci hedef alır. |
Bağlamında Ferritik Alaşım "T" Sınıfları
Tablo 3 – T9, T11, T22, T91'in tipik olarak uyduğu yer
|
Seviye |
Konsept (nominal) |
Güç görünümü (sıcak) |
Tipik rol |
|
T11 |
~1.25Cr-0.5Mo |
Başlangıç çizgisi |
Orta-sıcaklıklı kazan/ısı-eşanjör boruları |
|
T22 |
~2.25Cr-1Mo |
↑ T11'e karşı |
Daha sıcak bankalar; maliyet-etkin kayma marjı |
|
T9 |
~9Cr-1Mo (ferritik) |
T22'ye benzer bant |
Sıcak hizmetleri ve geçiş bölgelerini seçin |
|
T91 |
9Cr-1Mo-V-Nb (temperlenmiş martensit) |
Grubun en yükseği |
Çok sıcak kızdırıcı/yeniden ısıtıcı bölümleri |
Kimya Anlık Görüntüleri (Referans Aralıkları)
Tablo 4 – Östenitik paslanmaz (TP serisi, ağırlıkça %)
|
Seviye |
C (L/H) |
CR |
Ni |
Ay |
Sabitleyici |
|
TP304/304H |
0,035 / 0,04–0,10'dan küçük veya ona eşit |
~18–20 |
~8–11 |
- |
- |
|
TP316L/316H |
0,035 / 0,04–0,10'dan küçük veya ona eşit |
~16–18 |
~10–14 |
~2.0–3.0 |
- |
|
TP321/321H |
0,035 / 0,04–0,10'dan küçük veya ona eşit |
~17–19 |
~9–13 |
- |
Ti |
|
TP347/347H |
0,035 / 0,04–0,10'dan küçük veya ona eşit |
~17–19 |
~9–13 |
- |
Nb/Ta |
Tablo 5 – Ferritik alaşım (T serisi, ağırlıkça %)
|
Seviye |
C (tip.) |
Cr (tip.) |
Mo (tip.) |
V/Nb/N (geçerli olduğunda) |
|
T11 |
0,12'den küçük veya ona eşit |
~1.0–1.5 |
~0.44–0.65 |
- |
|
T22 |
0,15'ten küçük veya ona eşit |
~1.9–2.6 |
~0.87–1.13 |
- |
|
T9 |
0,15'ten küçük veya ona eşit |
~8–10 |
~0.9–1.1 |
- |
|
T91 |
0.08–0.12 |
~8–9.5 |
~0.85–1.05 |
V, Nb, N küçük eklemeler |
Yönetim limitleri ve ürün analizi toleransları için en son ASTM A213/SA213'e başvurun.
Mekanik ve Yüksek-Sıcaklık Karşılaştırmaları (Oda Sıcaklığında Minimum Değerler)
Tablo 6 – Gösterge niteliğindeki minimumlar (mevcut kodu/standartı kontrol edin)
|
Aile / Sınıf |
Çekme dakikası |
Verim dk. |
Uzama min |
|
Östenitik (örneğin, TP304/316L) |
≈ 515 MPa (75 ksi) |
≈ 205 MPa (30 ksi) |
≈ 35% |
|
TP321/347 (H sınıfları) |
≈ 515 MPa |
≈ 205 MPa |
≈ 30–35% |
|
T11/T22 |
≈ 415 MPa |
≈ 205 MPa |
≈ 20% |
|
T91 |
≈ 585 MPa |
≈ 415 MPa |
≈ 20% |
Üretim Notları - Yalnızca Sorunsuz (A213 Kapsamı)
- Rotalar:sıcak-bitmiş, sonra soğuk-boyutuna göre işlenmiş; paslanmaz genellikle çözeltiyle-tavlanmış veturşu/pasifleştirilmiştemiz bir kimlik için.
- Isıl işlem:östenitik paslanmaz-çözelti tavlaması + hızlı soğutma; T91-normalleştirme ve temperleme (teknik özelliklere göre); Belirtildiği gibi T11/T22-normalleştirme veya kritik altı tedaviler.
- Yüzey ve temizlik:verimli ısı transferi ve yerinde temizleme rutinleri için-düşük pürüzlülük kimliğiyle rutin olarak-temizlenen paslanmaz borular.
- Geometri:sıkı dış çap/kalınlık toleransları ve düzlük, demet montajına ve borudan{0}}boruya-tabaka kaynağına yardımcı olur.
- U-bükülmeleri:genellikle kontrollü bükülme yarıçapına ve gerektiğinde gerilim giderme özelliğine sahip paslanmaz-ısı eşanjörü demetleri için sağlanır.
Belirtmeniz Gereken Test ve Muayene
Tablo 7 – A213 kapsamındaki ortak gereksinimler (projeye-bağlı)
|
Öğe |
Paslanmaz TP serisi |
T-serisi (T11/T22/T91) |
|
Hidrostatik veya NDE elektrik testi |
Zorunlu (biri veya diğeri) |
Zorunlu (biri veya diğeri) |
|
Girdap akımı / ultrasonik (NDE) |
Genellikle %100 kapsama için belirtilir |
Genellikle %100 kapsama için belirtilir |
|
Düzleştirme / parlama / flanş testleri |
A213 tarafından belirtildiği gibi |
A213 tarafından belirtildiği gibi |
|
Tane büyüklüğü (östenitik) |
Uygun olduğu yerde gerekli |
- |
|
Taneler arası korozyon testi (IGC) |
Sırayla (örn. ASTM A262 yöntemleri) |
- |
|
Sertlik kontrolü |
Genellikle bilgilendirici |
Prosedür başına T91 için kritik |
|
PMI ve belgeler |
Paketlerdeki PMI; tam MTC paketi |
Paketlerdeki PMI; tam MTC paketi |
Boyutsal Kullanılabilirlik (Sekizli Boru Referansı)
Tablo 8 – Tipik tedarik kapsamı (projeye-özel)
|
Parametre |
Paslanmaz TP serisi |
T-serisi (T11/T22/T91) |
|
Dış çap |
~12,7–114,3 mm (½ inç–4½ inç) |
Benzer aralık |
|
Duvar kalınlığı |
~1,24–12,7 mm (planlama/çekim başına) |
~2–16 mm (ağır duvarlar mevcuttur.) |
|
Uzunluklar |
12 m'ye kadar tipik; uzunluğa-kesilmiş- |
12 m'ye kadar tipik |
|
Bitirme |
Talep üzerine salamura edilmiş/pasifleştirilmiş, cilalanmış |
Normalleştirilmiş/temperlenmiş kaplama |
|
Tüp uçları |
Düz uçlar; tüpten-tüp-tabakaya hazırlık |
Düz uçlar; ihtiyaç halinde eğimli |
Sipariş Kontrol Listesi (Veri Sayfasına Neler Eklenmeli)
- Sınıf ve durum: TP304/316L/321/347 (gerektiğinde L/H) veya gerekli ısıl işlemle T11/T22/T91.
- Boyutlar: Dış çap, duvar, kesim uzunlukları; Varsa U-bükülme yarıçapı ve bacak toleransı.
- Isıl işlem ve yüzey: çözelti tavlaması + dekapaj/pasivasyon (paslanmaz); normalleştirme/kötüleştirme (geçerli olduğu şekilde).
- NDE planı: hidrostatik veya elektrik testi; Gerekirse %100 girdap akımı/UT; kabul kriterleri.
- Korozyon kontrolü: Belirtilmişse stabilize kaliteler için IGC testi; klorür limitleri; temizlik protokolü.
- Dokümantasyon: EN 10204'e göre MTC (örn. 3.1), izlenebilirlik, paketleme, işaretleme.
- Üçüncü-taraf: şahitlik/teftişistek üzerine mevcuttur(BV, SGS, vb.).





